For nyuddannede med handicap - Isbryderordningen
Hvis du er nyuddannet, har en funktionsnedsættelse og mangler erhvervserfaringen, kan isbryderordningen måske være noget for dig.
Som nyuddannet med et handicap har du mulighed for at bruge en særlig løntilskudsordning, som kaldes isbryderordningen. Isbryderordningen kan hjælpe dig med at få erhvervserfaring inden for det område, du ønsker at arbejde.
For at blive godkendt må du ikke have haft lønnet erhvervserfaring indenfor det område, du er uddannet i. Hvis du bliver ansat i en virksomhed og får løntilskud via isbryderordningen, kan din arbejdsgiver få tilskud til din løn i op til 12 måneder.
Læs mere om isbryderordningen hos Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.
Kontakt
Jobcenter Aarhus
Værkmestergade 5
8000 Aarhus C
Telefon: 87 13 68 00
Hvad sker der med jobcentrene?
Der er skrevet meget i pressen om, at jobcentrene skal omlægges.
Lige nu har det ikke noget betydning for hverken dig eller dit forløb.
Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte din jobkonsulent eller din virksomhedskonsulent.
Vi vil løbende her på siden informere om, hvordan den nye reform vil blive implementeret.
På Beskæftigelsesministeriets hjemmeside kan du læs mere om den politiske aftale og det nye beskæftigelsessystem:
Danmarkshistoriens største forenkling af beskæftigelsessystemet