Gå til hovedindhold
Nyheder fra Sundhed og Omsorg

Penge til folkehuse er givet godt ud – Aarhusianerne bruger dem som aldrig før

Folkehusene i Aarhus summer af liv, fællesskab og aktiviteter. Derfor giver det mening at investere i dem – senest understreget af, at Folkehuset Lystrup er kåret til Årets Lokalitet 2025.

Styregruppen for Fremtidens folkehuse: Jan Radzewicz formand Ældrerådet, Christian Budde rådmand Sundhed og Omsorg, Anne Thorø fra Fo-Aarhus, Lene Jensen fra rådet i folkehuset Vestervang, Lars Bundgaard næstformand Røde Kors Aarhus og Torben Dreier formand Ældre Sagen Aarhus.

Styregruppen for Fremtidens folkehuse: Jan Radzewicz formand Ældrerådet, Christian Budde rådmand Sundhed og Omsorg, Anne Thorø fra Fo-Aarhus, Lene Jensen fra rådet i folkehuset Vestervang, Lars Bundgaard næstformand Røde Kors Aarhus og Torben Dreier formand Ældre Sagen Aarhus.

Indhold

    Folkehuset Lystrup er kåret til Årets Lokalitet 2025 – og det er et godt billede på, hvorfor det giver mening at investere i folkehuse. For i hele Aarhus er de populære mødesteder blevet samlingspunkter, hvor tusindvis af borgere hver uge finder fællesskab, aktiviteter og gode oplevelser. 

    I Folkehuset Lystrup summer det af liv: Her er kaffeduft fra caféen, hvor frivillige og ansatte serverer måltider til fornuftige priser. Her er fællesspisning, musik, fotoklub, fitness og masser af plads til grin og gode snakke. Og bag det hele står et stort hold af frivillige, der sammen med brugerrådet holder huset i gang. 

    At Lystrup nu hædres som Årets Lokalitet viser, at et folkehus er meget mere end en bygning – det er et fællesskab i levende form. For rådmand for Sundhed og Omsorg, Christian Budde, er kåringen et stærkt bevis på, at investeringerne i folkehusene giver mening. 

    ”Når vi investerer i folkehuse, investerer vi i mennesker. Det er her, de stærke og nære fællesskaber blomstrer, og hvor aarhusianere mødes på tværs i et varmt og åbent miljø. Folkehusene spiller samtidig en helt afgørende rolle i at holde folk friske og sunde – både fysisk og mentalt. At Folkehuset Lystrup nu kåres som Årets Lokalitet viser, at vi er på rette vej,” siger han.

    Millionløft til folkehusene 

    De seneste år har Aarhus Kommune satset markant på at udvikle folkehusene. Med støtte fra Nordea-fonden og med afsatte midler fra budgetforlig er der afsat op mod 50 mio. kr. til udviklingen af fremtidens folkehuse. 

    Resultaterne kan allerede mærkes. Lokalerne i folkehusene bliver brugt mere end nogensinde før, og aktivitetsniveauet er steget betydeligt. Og derudover er der en styregruppe for fremtidens folkehuse, der følger udviklingen af folkehusene og udmøntningen af millionerne fra Nordea-fonden tæt.  
      
    Også caféerne er en succeshistorie. Som folkehusenes hjerte, udgør caféerne hyggelige mødesteder med plads til både et billigt måltid og en god snak. Det skyldes, ifølge Christian Budde, især de frivilliges indsats.
     
    ”Uden de mange engagerede og passionerede frivillige ingen folkehuse. Det er deres utrættelige energi, store omsorg og smittende begejstring, der gør husene levende. De fortjener en kæmpe tak for at skabe de fællesskaber, som så mange aarhusianere hver eneste dag har glæde af,” siger han. 

    Samtidig har folkehusene åbnet sig for nye partnerskaber. Blandt andet har samarbejdet med Røde Kors om Folkehuset Trøjborg vist, hvordan civilsamfundet kan spille en mere aktiv rolle, hvilket er blevet mødt med stor tilfredshed blandt brugerne af folkehuset.  

    Den kommende tid fejres og anerkendes de frivillige kræfter i folkehusene ved frivilligfester. Det skete blandet andet i dag onsdag d. 10. september, hvor alle frivillige i folkehusene i distrikt midt var samlet i Centralværkstedet. 

    Fakta 

    Med støtte fra Nordea-fonden blev der i 2024 afsat op mod 50 mio. kr. til udviklingen af fremtidens folkehuse. Det består af: 

    • 15 mio. kr. fra Nordea-fonden til at skabe mere liv, aktiviteter og engagement i de seks folkehuse 
    • 15 mio. kr. fra Aarhus Kommune til fysiske forbedringer i folkehusene 
    • 10 mio. kr. til et løft af folkehusene bredt set  
    • 10 mio. kr. gennem koblingen til arbejdet med udviklingen af udsatte boligområder til folkehuse i udvalgte områder 

    Kontakt

    •    Pressetelefon, Sundhed og Omsorg – Aarhus Kommune på 2335 1920. Mail: presse@aarhus.dk 

    Pressefotos af rådmand Christian Budde kan downloades fra https://www.aarhus.dk/om-kommunen/presserum/#4 

    Sidst opdateret: 10. september 2025