Reportage fra dette års store karriemesse i Musikhuset: ”Jeg fik selv et job gennem sidste års Talentmesse”
Den 2. oktober slog Musikhuset Aarhus dørene op til dette års store Talentmesse, hvor mere end 1.500 jobsøgende talenter med en videregående uddannelse var inviteret med og godt 50 virksomheder stod klar til at netværke. Få et stemningsbillede fra dagen i denne reportage.

I Musikhuset havde Jobcenter Aarhus inviteret en masse jobsøgende til at netværke og tale med virksomheder som Eurofins, Gældsstyrelsen, Lidl Danmark, Nobia, Silkeborg Kommune, Johnson Controls, Grant Thornton Denmark, Jyske Bank, Naturstyrelsen, Folkekirken, Danish Graphene ApS og mange flere.
En af de deltagende virksomheder var startupvirksomheden Decameal, der laver bæredygtigt dyrefoder ud af invasive strandkrabber, og som var med på messen for første gang. Decameal startede op i 2022 og har i dag gang i pilotanlæg, produktion og laboratorieudvikling.
Vi fangede Kübra Yilmaz Gøkhan, der som civilingeniør i kemi og bioteknologi er ansat som associate scientist virksomheden.
”Det har været meget spændende at være med i dag. Der har været mange forskellige profiler med alle mulige baggrunde, så det har også været spændende at høre, hvad de har af kompetencer, de kan byde ind med. Det har ikke været alle, der har været relevante, men vi har oplevet, at alle har været meget interesserede i vores idé og virksomhed,” fortæller Kübra Yilmaz Gøkhan.
Særligt har hun og hendes kolleger været på udkig efter marketingprofiler, da de har en åben stilling indenfor comercial leed. Der er også dukket en del kandidater op, som de vil holde lidt ekstra øje med, når der sendes ansøgninger.
”Men der har også været en del med kemi-, molekylærbiologi- og biologibaggrunde, som egentlig godt kunne være relevante på sigt. Vi er en virksomhed under udvikling, så det er meget muligt, at vi lige pludselig står og mangler nogle hænder,” slutter Kübra Yilmaz Gøkhan.

Et særligt visitkort
En af de marketingprofiler, der har været forbi Decameal på messen er Aya Rasmussen. Hun er uddannet i retorik fra Københavns Universitet og i sprogpsykologi. Tidligere har hun haft sin egen virksomhed som kreativ, og nu søger hun jobs inden for kommunikation og marketing.
”Jeg har talt med Decameal, fordi jeg synes, det er sindssygt niche og spændende, det her med krabber. Der tænker jeg, at jeg som kommunikationsspecialist kan sidde og gøre noget niche til noget endnu større. Så dem skal jeg helt sikkert have fulgt op på efter messen,” fortæller Aya Rasmussen.

Hvordan har du oplevet messen indtil videre?
”Den har været fed. Normalt er det altid virksomhederne, der vurderer os jobsøgende, men jeg som jobsøgende inden for kommunikation kigger jo også på, hvordan de brander sig selv. Hvad har de på bordene? Er det kuglepinde og tyggegummi? Eller er det som hos Vejle Kommune, der har QR-koder, de har trykt på chokolader? Det, synes jeg jo, er megasjovt.”
Derudover har Aya Rasmussen talt med en masse andre virksomheder og organisationer – blandt andet Business Vejle, Erhverv Aarhus og Sulisitsisut – Grønland Erhverv, hvor hun har fået e-mail. Alle vil de ville følge op med Aya Rasmussen efter messen, da de mente, de kunne have noget relevant til hende.
For at skille sig ud, har Aya Rasmussen også designet et særligt visitkort, hun har med på dagens messe.
”Jeg er selv træt af, at hver gang jeg får et businesskort, kan jeg ikke huske, hvor jeg har mødt folk henne. Så jeg har gjort det let og enkelt ved at lave et kort med mit navn, telefonnummer og mail, og så er der en QR-kode til LinkedIn med et lille LinkedIn-ikon i. Nede i bunden har jeg så skrevet, at vi mødtes på karreiremessen.”

Fik selv job messen sidste år
En anden kandidat på messen er Kamilla Sommerlade Schou Hansen, der er uddannet sygeplejerske og har arbejdet som operationssygeplejerske i otte år. Efter en omorganisering af Skejby Universitetshospital blev hun inspireret til at læse videre på kandidaten i Pædagogisk Psykologi og tog Organisationspsykologi som valgfag. Hun vil gerne arbejde med HR, udvikling og kvalitetssikring, men er åben for at bruge sine kompetencer inden for mange områder.
”Jeg har oplevet, at det har været meget gavnligt at snakke med folk her på messen. Virksomhederne kommer mange steder fra – blandt andet skal jeg have talt med nogle af de erhvervsråd og business-organisationer, der er her i dag. De virksomheder og organisationer, jeg har talt med indtil videre, har været meget hjælpsomme i forhold til at pege på, hvor jeg skal sende mit CV hen,” fortæller Kamilla Sommerlade Schou Hansen.

Er der nogle særlige, du har talt med i dag?
”Jeg har virkelig haft en god oplevelse med at snakke med Business Aabenraa, Business Vejle og Akademikernes Jobbank samt virksomheden Unifeeder, der var meget åbne for at se på, hvordan jeg kunne komme ind, hvis jeg eksempelvis havde et projekt, jeg kunne udføre. Dem skal jeg blandt andet have fulgt op på – samt nogle andre – her efter messen.”
En anden virksomhed, som er med på Talentmessen for første gang, er rådgivnings- og revisionsfirmaet Grant Thornton. Her taler vi med Jens Vestergaard Madsen, der arbejder som bæredygtighedskonsulent i virksomhedens ESG-afdeling.
”Jeg synes, det har været rigtig givende at være med på messen i dag. Jeg har fået nogle rigtig gode og spændende snakke med rigtig mange mennesker. Jeg synes, at deltagerne har været meget engagerede og åbne. Der har generelt været god pingpong og stemning,” fortæller Jens Vestergaard Madsen.

”Vi har nogle åbne stillinger i vores virksomhed, hvor vi har kigget lidt ind i dem, når folk har været forbi, men vi har generelt været åbne for at tale med alle. Jeg tænker, at vi også har nogle, vi skal have fulgt op på efter messen.”
Hvad tænker du om sådan en messe som den i dag?
”Jeg synes, det er en supergod mulighed. Jeg har jo selv været jobsøgende for ikke så forfærdeligt længe siden, og jeg ved, hvor svært det kan være. Men her får man en chance for at komme ud og få et ansigt på og møde nogle virksomheder som menneske frem for på et stykke papir. Jeg fik faktisk selv et job gennem sidste års Talentmesse.”
Skrevet af
Søren Rosenberg Pedersen
Jobcenter Aarhus
Kontakt: vtv@aarhus.dk, emnefelt: "Att. Søren Rosenberg Pedersen"