Gå til hovedindhold
Nyheder fra Borgmesterens Afdeling

Aarhus Byråd indgår budgetaftale for 2027

Et enigt Aarhus Byråd har torsdag den 17. september indgået aftale om kommunens budget for de kommende fire år.

Indhold

    For partierne bag aftalen har det været vigtigt at styrke velfærden for aarhusianerne ved blandt andet at prioritere flere penge til på socialområdet, flere fagprofessionelle i folkeskolen, indsatser for demente ældre og tidligere anbragte børn samt en lettere hverdag med bedre og billigere kollektiv trafik.

    Samtidig investerer forligspartierne i bedre mobilitet, styrkede vilkår for erhvervslivet, nemmere erhvervsparkering i byen og en fortsat udvikling af Aarhus som en attraktiv by at bo, leve og drive virksomhed i.

    Budgetaftalen indeholder nødvendige økonomiske prioriteringer på socialområdet, hvor udgifterne er under betydeligt pres. Her står byrådet sammen om en solidarisk ”socialprocent” på tværs af afdelinger. Sammen med ekstra tildelinger får socialområdet dermed et årligt løft på i alt138 mio. kr., som skal imødegå områdets strukturelle udfordringer, og dermed holde hånden under kommunens mest udsatte borgere. 

    Partierne har prioriteret i alt 197 mio. kr. årligt til drift i budgetperioden. Hertil kommer 810 mio. kr. til anlæg, som blandt går til øget fremkommelighed for busser, cyklister og andre trafikanter samt nye tiltag for mindre trængsel i trafikken. Målet er, at aarhusianerne nemt kan komme ud, hjem og rundt i hele kommunen. Med aftalen investerer partierne dermed såvel i den borgernære velfærd og i de fysiske rammer, der skal understøtte Aarhus' udvikling.

    Budgettet indeholder derudover et samlet løft af velfærden på omkring 2 mia. kr. over budgetperioden som følge af kommunens budgetmodeller. Dertil kommer knap 500 mio. kr. til blandt andet flere pædagoger og lavere forældrebetaling i dagtilbud som følge af nationale aftaler.

    Partierne peger herudover på en række initiativer, der skal skabe mindre administration og mere effektivisering. Centralt står et nyt velfærdsbidrag, som fra 2028 blandt andet skal frigøre penge til at investere i nye velfærdsløsninger, f. eks gennem nye arbejdsgange eller teknologi.

    Budgetforliget holder kommuneskatten holdt i ro.

    Bag aftalen står et enigt byråd. Partierne Socialdemokratiet, SF, Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti. 

    Borgmester Anders Winnerskjold: ”Et godt budget skal kunne mærkes i aarhusianernes hverdag. Derfor investerer vi i flere voksne omkring børnene, bedre og billigere kollektiv transport og bedre fremkommelighed. Vi skal samtidig skabe gode rammer for de virksomheder, der er med til at skabe arbejdspladser, vækst og udvikling i Aarhus. Og vi skal have en stærk velfærd, hvor vi passer godt på dem, der har mest brug for os. Det er den balance, vi har fundet sammen i det her budget.”

     ”Vi skal bruge færre kræfter på administration og være mere effektive, så vi kan frigøre ressourcer til det, borgerne kan mærke. Det kræver politiske prioriteringer, og det er jeg glad for at have samlet alle partier i byrådet omkring. Aarhus Kommune har på mange områder en sund økonomi. Vi har gode tilbud og er et godt sted at bo. Men vi har fortsat nogle økonomiske rammer og kan ikke gennemføre alle gode ønsker på én gang, men med forliget har vi taget et solidt skridt fremad.” 

    Læs den samlede budgetaftale og reaktioner her: www.aarhus.dk/budgetforlig2027

    Budgettet skal formelt vedtages af Aarhus Byråd ved 2. behandlingen onsdag 7. oktober.  

    Sidst opdateret: 17. september 2026