Gå til hovedindhold

Valg i Grønland

Grønlandske vælgere kan nu brevstemme til Inatsisartut i Grønland den 11. marts 2025 og til Kommunal-, Bygdebestyrelses- og Menighedsrepræsentationsvalg i Grønland den 1. april 2025.

Indhold

    Valg til Inatsisartut i Grønland den 11. marts 2025

    Grønlandske vælgere har mulighed for at brevstemme i Borgerservice på Dokk1 i den almindelige åbningstid.

    Det er muligt at brevstemme indtil valgdagen.  Brevstemmen skal dog være kommet frem til valgstedet i Grønland inden afstemningens afslutning på valgdagen den 11. marts 2025 kl. 20:00 for at komme i betragtning.

    En brevstemme sendes med almindelig post.

    Grønlandske vælgere, der ønsker at afgive brevstemme, skal medbringe ID.

    Du har mulighed for at søge om optagelse på valglisten

    Hvis du ønsker at komme på valglisten, kan vejledning og ansøgningsskema udleveres af Aarhus Folkeregister på Dokk1 i den almindelig åbningstid.

    Brevstemning til Inatsisartut foregår samtidigt med, at der kan brevstemmes til Kommunal-, Bygdebestyrelses- og Menighedsrepræsentationsvalget i Grønland den 1. april 2025.

    Kommunal-, Bygdebestyrelses- og Menighedsrepræsentationsvalg i Grønland den 1. april 2025

    Grønlandske vælgere, som ønsker at brevstemme i Aarhus Kommune, kan brevstemme i Borgerservice på Dokk1 i den almindelige åbningstid.

    Det er muligt at brevstemme indtil valgdagen. Brevstemmen skal dog være kommet frem til valgstedet i Grønland inden afstemningens afslutning på valgdagen den 1. april 2025 for at komme i betragtning. 

    En brevstemme sendes med almindelig post.

    Grønlandske vælgere, der ønsker at afgive brevstemme, skal medbringe ID.

    Sidst opdateret: 12. februar 2025