Nyhedsbrev - Sommeren 2026 - SCIENCE, TECHNOLOGY & SUSTAINABILITY
Velkommen til nyhedsbrevet for kandidatbanken for Science, Technology og Sustainability - for dig der søger arbejde inden for det naturvidenskabelige område samt tech og bæredygtighed.
I dette nyhedsbrev kan du læse om:
- ”Mennesker ansætter mennesker” - I job gennem SMV:Vækstpilot
- Forløb og events i samarbejde med Job Aarhus
God læselyst!
For den nyuddannede molekylærbiolog Laura gik vejen i job gennem en virksomhedspraktik og en ansættelse som vækstpilot hos virksomheden Notify Therapeutics, der udvikler banebrydende, hormonfri fertilitetsbehandlinger baseret på forskning fra Aarhus Universitet. Her fortæller Laura om sin ansættelsesproces, hvorefter CEO i Notify Therapeutics, Peter Mouritzen, forklarer, hvad de lagde vægt på, da de ansatte Laura.
Et virkelig godt værktøj – Laura, molekylærbiolog
Hvad arbejder du med i din nuværende ansættelse?
Jeg er ansat som research assistant i en virksomhed, der forsker i den kvindelige reproduktion. Mere specifikt arbejder vi på at udvikle en ny form for behandling mod infertilitet. Som research assistant er det bl.a. mig, som udfører de analyser og forsøg, der foregår i laboratoriet, samt jeg sidder med dataanalysen og den tilhørende resultatfortolkning efterfølgende.
Derudover har jeg fokus på optimering af metoder, dokumentation men også på at identificere de næste skridt i projekterne. Selvom jeg tidligere har arbejdet i samme laboratorie (under min uddannelse), er der stadig meget at lære. Derfor bruger jeg også tid på at læse videnskabelig litteratur, så jeg kan udbygge og fordybe min faglige viden yderligere.
Hvordan landede du jobbet?
Jeg landede jobbet, fordi jeg allerede kendte virksomheden og grundlæggeren gennem mit bachelorprojekt og speciale, som jeg udarbejdede i det laboratorie, hvor grundlæggeren også arbejder. I vinters blev en artikel med resultaterne fra mit speciale udgivet, og i den forbindelse talte min nuværende chef og jeg om muligheden for virksomhedspraktik, da hun havde set på LinkedIn, at jeg var ledig. Det blev så til en realitet.
Under praktikken havde vi en tæt dialog om både mine og virksomhedens ønsker og forventninger til et muligt næste skridt. I starten tilbød jeg virksomheden muligheden for løntilskud, så jeg kunne blive i længere tid. Undervejs gjorde Job Aarhus os dog opmærksomme på Vækstpilot-ordningen. Da ordningen støtter udviklingsprojekter, gav det rigtig god mening at søge den, fordi jeg allerede arbejdede med forskning og udvikling i praktikken, men også fordi det ville være fokusområdet i en evt. kommende stilling
Hvorfor skal andre overveje at tage en praktik og/eller søge Vækstpilot?
Man skal overveje at tage en praktik, fordi det giver en virkelig god indsigt i en virksomhed og dens arbejdsgange. Ved at blive en del af virksomheden i en periode får man mulighed for både at udvikle sine faglige kompetencer og finde ud af, hvordan det er at arbejde der i praksis. Men virksomheden får også mulighed for at lære en bedre at kende, både på det faglige og personlige plan, og det kan være med til at åbne døren til en fremtidig ansættelse.
Specifikt for mit tilfælde har praktikken også fået mine øjne op for, hvor spændende og motiverende det er at følge projekter længere i pepline, når forskning er mere udviklingsbaseret end det f.eks. er i den akademiske verden.
I forlængelse af en praktik er Vækstpilot et virkelig godt værktøj, da virksomheden kan få tilskud til lønnen, hvilket kan være med til at gøre en ansættelse mulig. Som uddannet molekylærbiolog har jeg altid forestillet mig, at jeg skulle arbejde med forskning og udvikling og gerne i en mindre virksomhed, hvor jeg virkelig kan mærke, at mit arbejde gør en forskel. Fordi Vækstpilot giver støtte til udviklingsopgaver, er det jo oplagt at søge det i netop en virksomhed, hvor hovedfokus er på innovation og udvikling.
Vækstpilot skaber også en stor tryghed og ro, fordi man bliver ansat i et ordinært job over en længere periode. Det giver mig mulighed for at sænke skuldrene og fokusere fuldt ud på mit arbejdet og min faglige udvikling i modsætning til eksempelvis løntilskud, hvor jeg samtidig skulle have brugt tid og energi på at søge andre stillinger.
Hvordan var dit samarbejde med Job Aarhus?
Samarbejdet med Job Aarhus har været virkelig godt både under min praktik og i forbindelse med Vækstpilot-forløbet. Det har været en stor hjælp at have en kontaktperson, som jeg kunne sparre med gennem hele processen. Både i forhold til min udvikling under praktikken, men også i forhold til, hvordan jeg bedst muligt kunne skabe en stilling til mig i virksomheden.
”Hun passede rigtig godt ind i teamet” – Peter Mouritzen, CEO, Notify Therapeutics
Hvad lagde I vægt på, da I ansatte Laura?
Vi lagde stor vægt på, at Laura var meget imødekommende og tydelige i hendes kommunikation omkring hendes faglige baggrund og kvalifikationer, som var relevante for virksomhedens arbejde. Vi så både potentiale med den erfaring hun kom med, men specielt ift. at kunne lære nye arbejdsgange og opgaver indenfor vores felt.
Hvad gav det jer, at I først havde Laura i praktik og derefter søgte en vækstpilot?
For småvirksomheder og startups er det enormt vigtigt, at dem, der ansættes, kan falde godt til og hurtigt komme i gang med det aktuelle udviklingsarbejde. Praktikforløbet giver en konkret mulighed for, at kandidat og virksomhed lærer hinanden bedre at kende, samtidig med at samarbejdet bliver afprøvet og etableret. Gennem forløbet blev det tydeligt, at Laura var dygtig og hurtig til at lære, og samtidig passede hun rigtig godt ind i teamet.
Hvorfor skal andre nyuddannede overveje at tage en praktik og/eller søge en Vækstpilot?
I sidste ende er det mennesker som ansætter mennesker. Derfor vil det være en god mulighed for at lære nye mennesker at kende samtidig med man får noget praktisk erfaring og får muligheden for at vise hvordan man kan løse reelle problemer på arbejdspladser. At vi kunne komme over på Vækstpiloten var fantastisk, da det gav os mulighed for at ansætte Laura og fortsætte det gode samarbejde der opstod under praktikforløbet.
Er du også nysgerrig på SMV: Vækstpilot? Fra den 15. august 2026 åbnedes der igen for ansøgninger med deadline 11. december 2026. Læs om efterårets udgave af SMV:Vækstpilot her.
- Vandets ADC - Onlineforløb om vandsektoren - medio august 2026
- Cybersecurity Fast Track – 17. august 2026
- Bliv DHL-løbevikar! 18.-20. august 2026
- Erhverv og personligt lederskab 24. august 2026 – infomøde 18. august hos DBU Jylland
- Accelerator - næste forløb starter 30. august 2026
- Digital Koordinator: Start - 7. september 2026 - infomøde 1. september
- Talentmessen den 29. oktober 2026
Find alle vores forløb og events her.