Gå til hovedindhold

Cybersecurity-forløb: ”Fast track – kompetencer til cybersikkerhed” - Opstart 17. marts: Infomøde 24. eller 27. februar

Vil du gerne opkvalificere dig inden for cybersikkerhed? Så læs med her...

Indhold

    I en verden, der konstant udvikler sig, hvor digitale trusler bliver mere komplekse samt øges hver dag, står SMV’er overfor den udfordring, at de skal evne at sikre deres digitale infrastruktur på en omkostningseffektiv måde. Hvordan gøres dette bedst?

    Ansættelsen af en cybergeneralist kan vise sig at være mere værdiskabende for en SMV end at ansætte en teknisk specialist som kun kan løse fokuserede snævre opgaver. Derfor handler dette projekt om at opkvalificere ledige højtuddannede til en cybergeneralist funktion – Skal du være én af dem?

    Så skal du i første omgang tilmelde dig informationsmødet enten d. 24. februar eller 27. februar for vores cybersecurity-forløb: ”Fast track – kompetencer til cybersikkerhed” via disse link:

    Tilmelding er efter først-til-mølle og der er plads til 40 på hvert informationsmøde.

    Forløbet vil bestå af et kursus på 6 uger, som afsluttes med en 4 ugers praktik, hvor man kommer ud og sætter sine nye kompetencer i spil. Forløbet varer derfor 10 uger i alt og starter d. 17. marts i uge 12.

     

    Program for informationsmødet:

    • Introduktion til en verden af cyber og informationssikkerhed og hvorfor det er et spændende område at gøre karriere indenfor
    • Præsentation af BonusCyberKnowHow som uddannelsesforløb (opbygning, indhold, forventninger til output m.m.)
    • Gennemgang af modulerne (1-6)
    • Forventninger til kursisten (viljen til at lære, motivation m.m.)
    • Spørgsmål, eventuelt og tak for i dag

    Hvis du vil vide mere om projektet, kan du også se nærmere på det her: Forside | Bonus Cyber Know How

    Sidst opdateret: 31. januar 2025