Naturvejleder (biolog)med formidlingserfaring
Naturvejleder til formidling.
Arbejdssted: Ribe. Mulighed for gratis bolig.
Her er en unik mulighed for en naturentusiast (det er et krav, at du er uddannet biolog), som samtidig kan være geografisk mobil i nogle måneder.
Virksomheden leder efter en biolog, som gerne vil arbejde med formidling af natur og kultur til skoleklasser, turister og andremålgrupper grupper. Hvis virksomhedspraktikken går godt, er der udsigt til løntilskudsansættelse efterfølgende.
Arbejdstiden kan variere, da det er en turistvirksomhed der har åbent, når folk har fri – altså kan man forvente vagter i weekender og enkelte aftener. Fleste arrangementer er dog i hverdage fra 8-16. Arbejdsstedet er grundige med at planlægge dine vagter, så de ligger i sammenhængende perioder. Der vil altså være mulighed for også at være i Aarhus ind imellem.
Arbejdsopgaver:
• Formidling, både i naturen og i udstillinger. Emnet vil du blive lært op i gennem
deltagelse af ture med de fastansatte biologer
• Formidling på dansk, engelsk og gerne tysk (hvis muligt)
Arbejdssted: Sydvestjylland. Opstart: hurtigst muligt. Arbejdstid: fuld tid
Kontaktperson: Lotte Birkmose
Praktik-ID: BILOT082
Job Aarhus kan hjælpe dig, hvis du er ledig
Job Aarhus hed tidligere Jobcenter Aarhus. Vi har skiftet navn, men hjælpen er den samme. Job Aarhus hjælper ledige med blandt andet vejledning, virksomhedspraktik og formidling af kontakt til virksomheder.